Studio nagrań i wytwórnia płytowa Ars Sonora (łac. sztuka dźwięku) powstała w 2007 roku. Założycielem i właścicielem firmy jest łódzki muzyk i realizator dźwięku – Jakub Garbacz. Główną działalność firmy stanowią specjalistyczne usługi w zakresie realizacji nagrań szeroko rozumianej muzyki klasycznej, oraz kompleksowych wydań płyt CD. Ars Sonora oferuje również usługi z zakresu nagrań wideo oraz transmisji online.

Jesteśmy jednym z najlepiej wyposażonych studiów nagraniowych w kraju. Nasza firma posiada wąską specjalizację. Zajmujemy się tym na czym się naprawdę znamy – muzyką klasyczną. Praca nad rejestracją i obróbką nagrań muzyki klasycznej przebiega w inny sposób, niż ma to miejsce w przypadku muzyki rozrywkowej. Wymaga bowiem zastosowania innych urządzeń, technik mikrofonowych oraz narzędzi edycyjno-masteringowych. Przede wszystkim osoba realizująca nagranie powinna mieć dobre przygotowanie muzyczne: wykształcony słuch, znajomości zasad harmonii, znajomości instrumentarium, orientację w literaturze muzycznej, oraz umiejętność biegłego czytania nut i partytur. Najlepiej jest, jeśli osoby zajmujące się produkcją dźwiękową muzyki klasycznej są wykształconymi i czynnymi zawodowo muzykami.

To wyróżnia naszą firmę: cała ekipa to muzycy prowadzący aktywną działalność artystyczną. Wiedza i doświadczenie w zakresie wykonawstwa muzycznego sprawiają, że w trakcie nagrań nie ograniczamy się do roli biernych operatorów sprzętu nagraniowego, lecz wspólnie z wykonawcą kreujemy nagrywane dzieło. Mając świadomość tego że już samo nagranie jest dla wykonawcy stresujące i wyczerpujące, staramy się wprowadzać przyjazną i twórczą atmosferę. Wszelkie uwagi i wskazówki interpretacyjne z naszej strony traktujemy wyłącznie jako sugestie dla wykonawców, a nie jako bezwarunkową konieczność decydującą o tym, czy zrealizowane nagranie będzie udane. Ostateczna interpretacja i sposób wykonania utworu są przywilejem wykonawcy.

Dysponujemy niewielkim, zaadaptowanym akustycznie, klimatyzowanym i doskonale wyposażonym studiem w samym centrum Łodzi – tu nagrywamy raczej małe składy wykonawcze, np. tercety, kwartety itp. W studio prowadzimy też wszelkie prace edycyjno-masteringowe. Większość nagrań odbywa się jednak w trybie mobilnym: w salach koncertowych, filharmoniach, kościołach czy przestronnych salach muzealnych na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Realizujemy nagrania stereofoniczne, a także w formatach wielokanałowych (np. system 5.1). We współpracy z zaprzyjaźnionym specjalistycznym studiem wideo, nagrywamy także filmy muzyczne z najwyższej jakości ścieżką dźwiękową, do późniejszego wydania w formie płyty DVD lub do publikacji w Internecie.

Ważną dziedziną działalności firmy jest własne wydawnictwo płytowe. Prowadzimy kompleksową produkcję – od nagrania do gotowej płyty, włącznie z załatwieniem opłat w ZAIKS i dystrybucją.

Służymy Państwu naszym wieloletnim doświadczeniem. Zaufało nam już wielu muzyków, powierzając nam realizację swoich nagrań i wydając u nas swoje płyty. Mamy na koncie przeszło 200 dużych sesji nagraniowych – materiał z wielu z nich znalazł się na krążkach wiodących wytwórni płytowych, takich jak Acte Prealable czy Dux. Nasze nagrania gościły na antenie Polskiego Radia i TVP. Ars Sonora zrealizowała nagrania do autorskiego projektu Jana Bokszczanina, poświęconego muzyce Krzysztofa Komedy. W projekcie tym prócz organisty Jana Bokszczanina udział wzięła czołówka polskiej sceny jazzowej: Grażyna Auguścik, Tomasz Szukalski, Ryszard Borowski, Robert Majewski i Paweł Gusnar, a płyta doczekała się wielu entuzjastycznych recenzji prasowych, w których uwagę zwracano także na wysoki poziom realizacji nagrań. Wydaliśmy też już prawie setkę płyt kompaktowych i ciągle poszerzamy nasz wydawniczy katalog. Bardzo cieszy nas fakt, że wielu muzyków po udanych nagraniach powróciło do nas, aby zrealizować swoje kolejne projekty fonograficzne.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie szczegółowo omawiamy świadczone przez nas usługi.