firma

Studio nagrań i wytwórnia płytowa Ars Sonora (łac. „sztuka dźwięku”) powstała w 2007 roku. Założycielem i właścicielem firmy jest łódzki muzyk i realizator dźwięku – Jakub Garbacz. Główną działalność firmy stanowią specjalistyczne usługi w zakresie realizacji nagrań szeroko rozumianej muzyki klasycznej, oraz kompleksowych wydań płyt CD. Dodatkowo firma zajmuje się produkcją nagrań audio-video. 

MIKROFONY
 • stereofoniczny mikrofon wstęgowy z wbudowanym preampem HUM Audio Devices RS-2 (LR Blumlein + Mid-Side)

 • mikrofony pojemnościowe SCHOEPS CMC6, kapsuły open cardioid MK4 (4 sztuki)

 • mikrofony pojemnościowe SCHOEPS CMC6, kapsuły omnidirectional MK2H (2 sztuki)

 • mikrofony pojemnościowe DPA 4006A, kapsuły omnidirectional (3 sztuki)

 • mikrofony pojemnościowe DPA 4011A, kapsuły cardioid (2 sztuki)

 • mikrofony pojemnościowe AKG C-414 XLS – 5 zmiennych charakterystyk (6 sztuk)

 • mikrofony pojemnościowe NEUMANN KM-183, kapsuły omnidirectional (2 sztuki)

 • mikrofony pojemnościowe NEUMANN KM-184, kapsuły cardioid (4 sztuki)

 • mikrofony pojemnościowe NEUMANN TLM-103, cardioid (2 sztuki)

 • mikrofony pojemnościowe Oktava MK-012 kapsuły cardioid + omnidirectional (4 sztuki)

 • mikrofony pojemnościowe AUDIOTECHNICA AT-4033a (2 sztuki)

 • mikrofon pojemnościowy AUDIOTECHNICA ATM-350 (1 sztuka)

 • mikrofony pojemnościowe RODE NT-1a (2 sztuki)

 • mikrofony pojemnościowe RODE NT-5 (8 sztuk)

 • mikrofony pojemnościowe SENNHEISER e614 z charakterystyką superkardioidalną (8 sztuk)

 • mikrofony dynamiczne SHURE SM-57 (2 sztuki)

 • mikrofon dynamiczny SENNHEISER E-602 II (1 sztuka)

 • dysk Jecklina (do nagrań przestrzennych)

 • okablowanie: Gothamm Cables Swiss, Die Hard, Proel, Klotz, Cordial

firma

Studio nagrań i wytwórnia płytowa Ars Sonora (łac. „sztuka dźwięku”) powstała w 2007 roku. Założycielem i właścicielem firmy jest łódzki muzyk i realizator dźwięku – Jakub Garbacz. Główną działalność firmy stanowią specjalistyczne usługi w zakresie realizacji nagrań szeroko rozumianej muzyki klasycznej, oraz kompleksowych wydań płyt CD. Dodatkowo firma zajmuje się produkcją nagrań audio-video. 

Jesteśmy jednym z najlepiej wyposażonych studiów nagraniowych w kraju. Nasze studio posiada wąską specjalizację – zajmujemy się tym, na czym się na prawdę znamy, a więc muzyką klasyczną. Wychodzimy z założenia, że firma „do wszystkiego” jest tak na prawdę firmą „do niczego”. Praca nad rejestracją i obróbką nagrań muzyki klasycznej przebiega w inny sposób, niż ma to miejsce w przypadku muzyki rozrywkowej. Wymaga bowiem zastosowania innych urządzeń, technik mikrofonowych oraz narzędzi edycyjno-masteringowych. Nade wszystko zaś wymaga od osoby realizującej nagranie dobrego przygotowania muzycznego: wykształconego słuchu, znajomości zasad harmonii, znajomości instrumentarium, orientacji w literaturze muzycznej, oraz biegłego czytania nut i partytur. Dlatego też najlepiej jest, jeśli osoby zajmujące się produkcją dźwiękową muzyki klasycznej są wykształconymi i czynnymi zawodowo muzykami. To wyróżnia naszą firmę: cała ekipa to muzycy prowadzący aktywną działalność artystyczną. Wiedza i doświadczenie w zakresie wykonawstwa muzycznego sprawiają, że w trakcie nagrań nie ograniczamy się do roli biernych operatorów sprzętu nagraniowego, lecz wspólnie z wykonawcą kreujemy nagrywane dzieło. Mając świadomość tego że już samo nagranie jest dla wykonawcy stresujące i wyczerpujące, staramy się wprowadzać przyjazną i twórczą atmosferę. Wszelkie uwagi i wskazówki interpretacyjne z naszej strony traktujemy wyłącznie jako sugestie dla wykonawców, a nie jako bezwarunkową konieczność decydującą o tym, czy zrealizowane nagranie będzie udane. Ostateczna interpretacja i sposób wykonania utworu są przywilejem wykonawcy. 

Dysponujemy niewielkim, zaadaptowanym akustycznie, klimatyzowanym i doskonale wyposażonym studiem w samym centrum Łodzi – tu nagrywamy raczej małe składy wykonawcze, np. tercety, kwartety itp. W studio prowadzimy też wszelkie prace edycyjno-masteringowe. Większość nagrań odbywa się jednak w trybie mobilnym: w salach koncertowych, filharmoniach, kościołach czy przestronnych salach muzealnych na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Realizujemy nagrania stereofoniczne, a także w formatach wielokanałowych (np. system 5.1). We współpracy z zaprzyjaźnionym specjalistycznym studiem video, nagrywamy także filmy muzyczne z najwyższej jakości ścieżką dźwiękową, do późniejszego wydania w formie płyty DVD lub do publikacji w Internecie. 

Ważną dziedziną działalności firmy jest własne wydawnictwo płytowe. Prowadzimy kompleksową produkcję – od nagrania do gotowej płyty, włącznie z załatwieniem opłat w ZAIKS i dystrybucją. 

Służymy Państwu naszym wieloletnim doświadczeniem. Zaufało nam już wielu muzyków, powierzając nam realizację swoich nagrań i wydając u nas swoje płyty. Mamy na koncie przeszło 200 dużych sesji nagraniowych – materiał z wielu z nich znalazł się na krążkach wiodących wytwórni płytowych, takich jak Acte Prealable czy Dux. Nasze nagrania gościły na antenie Polskiego Radia i TVP. Ars Sonora zrealizowała nagrania do autorskiego projektu Jana Bokszczanina, poświęconego muzyce Krzysztofa Komedy. W projekcie tym prócz organisty Jana Bokszczanina udział wzięła czołówka polskiej sceny jazzowej: Grażyna Auguścik, Tomasz Szukalski, Ryszard Borowski, Robert Majewski i Paweł Gusnar, a płyta doczekała się wielu entuzjastycznych recenzji prasowych, w których uwagę zwracano także na wysoki poziom realizacji nagrań. Wydaliśmy też już prawie setkę płyt kompaktowych i ciągle poszerzamy nasz wydawniczy katalog. Bardzo cieszy nas fakt, że wielu muzyków po udanych nagraniach powróciło do nas, aby zrealizować swoje kolejne projekty fonograficzne. 

ludzie


JAKUB GARBACZ
właściciel firmy
realizator dźwięku 

Urodził się w 1975 roku w Kielcach. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w PSM I i II stopnia w Kielcach, oraz naukę gry na organach u Jerzego Rosińskiego – organisty bazyliki katedralnej w Kielcach. W latach 1995-2000 odbył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie organów prof. Mirosława Pietkiewicza, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W roku 2011 ukończył studia podyplomowe w zakresie realizacji dźwięku w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Jakub Garbacz prowadzi aktywną działalność artystyczną jako koncertujący muzyk-organista. Występował na większości krajowych festiwali organowych, koncertował także w Niemczech, Włoszech, Szwecji, Finlandii, Czechach i na Słowacji. Pełni funkcję pierwszego organisty Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Jest kierownikiem artystycznym cyklu „Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Archikatedrze Łódzkiej”. Od 2000 roku zajmuje się realizacją nagrań muzyki klasycznej – początkowo w ramach „wolnego zawodu”, a od 2007 roku w ramach założonej przez siebie firmy „Ars Sonora”. W firmie zajmuje się realizacją i obróbką nagrań, a także bieżącym jej zarządzaniem.

MICHAŁ BEREZA
reżyser dźwięku 

Absolwent wydziału reżyserii dźwięku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tworzył lub współtworzył szereg nagrań płytowych, zarówno muzyki klasycznej (w tym nominowana do nagrody Fryderyki „The Power of Polish Violin”) poprzez jazz („Classic on Jazz”) jak i muzyki rozrywkowej („W poszukiwaniu dróg, czyli kolędy stare i nowe”, czy „Dzyń, dzyń”). Uczestniczył jako asystent realizatora dźwięku w pierwszym streamingu Opery Narodowej w jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego oraz przy otwarciu platformy internetowej Teatr Wielki Opera Narodowa. Odpowiadał także za nagrania dźwięku na planach filmowych m.in. „Prawykonanie x 3”, „Suita warszawska Warsaw Music II” – w tym również mix 5.0. Współtworzył warstwę dźwiękową do instalacji „Jakby ich nie było, czyli bunt w Królikarni” w ramach festiwalu muzyki współczesnej „Warszawska Jesień”. 
Z zamiłowania skrzypek – ukończył szkołę muzyczną II stopnia w Łodzi, potem kontynuował edukację na UMFC w Warszawie oraz na wielu kursach w zakresie wykonawstwa historycznego na skrzypcach barokowych. 
W firmie Ars Sonora zajmuje się realizacją nagrań oraz ich postprodukcją.

MARCIN LOGA
elektronik
informatyk
realizator

Pianista, perkusista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2009 roku współpracuje z Akademicką Orkiestrą Politechniki Łódzkiej, z którą koncertuje w kraju i za granicą. W 2011 roku dołączył do ekipy Ars Sonora. Od 2012 roku współpracuje z Orkiestrą Marcina Wernera jako perkusista, nagłośnieniowiec i realizator nagrań. Współpracuje też z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie zajmował się obsługą nagłośnienia na potrzeby koncertów i spektakli, m.in.: zrealizował tam nagłośnienie premiery spektaklu „Mężczyzna Prawie Idealny” i sylwestrowego koncertu „Chcę do nieba. Leningrad Łódź”. W firmie zajmuje się konfiguracją komputerów, serwisem urządzeń studyjnych oraz realizacją nagrań.

MIREK ŁUKASIEWICZ
grafik 

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 20 lat zajmuje się projektowaniem graficznym i przygotowaniem projektów do druku. Realizuje także strony internetowe. 
Obecnie w ASP w Łodzi młodym adeptom sztuki projektowania przekazuje wiedzę na temat komputerowych programów graficznych. Na stałe współpracuje z łódzką Akademią Muzyczną, zapewniając oprawę graficzną wydarzeń artystycznych, koncertów i wydawnictw realizowanych przez uczelnię.

MICHAŁ GRABIAS
pianista

Michał Grabias jest absolwentem klasy fortepianu łódzkiej Akademii Muzycznej, ma także duże doświadczenie zawodowe jako manager kultury. W naszej firmie zajmuje się dystrybucją płyt, obsługą dystrybucji cyfrowej, witryny internetowej oraz internetowego sklepu płytowego DobrePlyty.pl . Michał obsługuje też nasze „wirtualne” biuro. Dzwoniąc na firmowy numer usłyszycie właśnie głos Michała, a na 99% korespondencja wysłana na nasz adres mailowy trafi właśnie do Niego.

sprzęt

Przy rejestracji muzyki klasycznej bardzo duże znaczenie ma jakość używanego sprzętu. Muszą to być bowiem urządzenia o bardzo wysokiej czułości, a jednocześnie odporne na wysokie ciśnienie akustyczne. Przede wszystkim zaś musi je cechować neutralna, możliwie najbardziej liniowa charakterystyka. Nasze studio należy do ścisłej krajowej czołówki jeśli chodzi o sprzęt. Wyposażenie naszego studia stanowi najwyższej klasy profesjonalny sprzęt wiodących światowych producentów. Próżno u nas szukać tanich produktów firm takich jak: T-Bone, MXL, Omnitronic, Behringer i pochodnych jak i niskobudżetowych rozwiązań stosowanych w homerecordingu – firm takich jak M-Audio itp. Bojkotujemy też produkty firm, które w bezpardonowy sposób podrabiają produkty uznanych producentów, nie zadając sobie nawet trudu modyfikacji ich wyglądu zewnętrznego. Korzystamy z preampów i interfejsów niemieckiej firmy RME – to najwyższej klasy sprzęt używany na całym świecie przez wiodące studia i wytwórnie płytowe specjalizujące się w muzyce klasycznej. Nasz sprzęt pracuje w cyfrowym standardzie światłowodowym MADI. Studio wyposażone jest w przeszło 40 mikrofonów wyłącznie najlepszych światowych marek: DPA, Schoeps, Neumann, Audio-Technica, AKG, Sennheiser, Shure i Rode.
Nie szczędzimy bowiem środków na dobór profesjonalnych urządzeń. Oto ich pełna lista:

MIKROFONY

 • stereofoniczny mikrofon wstęgowy z wbudowanym preampem HUM Audio Devices RS-2 (LR Blumlein + Mid-Side)
 • mikrofony pojemnościowe SCHOEPS CMC6, kapsuły open cardioid MK4 (4 sztuki)
 • mikrofony pojemnościowe SCHOEPS CMC6, kapsuły omnidirectional MK2H (2 sztuki)
 • mikrofony pojemnościowe DPA 4006A, kapsuły omnidirectional (3 sztuki)
 • mikrofony pojemnościowe DPA 4011A, kapsuły cardioid (2 sztuki)
 • mikrofony pojemnościowe AKG C-414 XLS – 5 zmiennych charakterystyk (6 sztuk)
 • mikrofony pojemnościowe NEUMANN KM-183, kapsuły omnidirectional (2 sztuki)
 • mikrofony pojemnościowe NEUMANN KM-184, kapsuły cardioid (4 sztuki)
 • mikrofony pojemnościowe NEUMANN TLM-103, cardioid (2 sztuki)
 • mikrofony pojemnościowe Oktava MK-012 kapsuły cardioid + omnidirectional (4 sztuki)
 • mikrofony pojemnościowe AUDIOTECHNICA AT-4033a (2 sztuki)
 • mikrofon pojemnościowy AUDIOTECHNICA ATM-350 (1 sztuka)
 • mikrofony pojemnościowe RODE NT-1a (2 sztuki)
 • mikrofony pojemnościowe RODE NT-5 (8 sztuk)
 • mikrofony pojemnościowe SENNHEISER e614 z charakterystyką superkardioidalną (8 sztuk)
 • mikrofony dynamiczne SHURE SM-57 (2 sztuki)
 • mikrofon dynamiczny SENNHEISER E-602 II (1 sztuka)
 • dysk Jecklina (do nagrań przestrzennych)
 • okablowanie: Gothamm Cables Swiss, Die Hard, Proel, Klotz, Cordial

KOMPUTERY

dysponujemy czterema wydajnymi komputerami, z procesorami Intel i7. Pracują one na platformach Mac OSX (MacBook Pro) oraz Windows 10. Wszystkie komputery wyposażone są w szybkie, półprzewodnikowe dyski twarde SSD oraz pojemną pamięć RAM.

OPROGRAMOWANIE

korzystamy wyłącznie z legalnego oprogramowania:

 • MAGIX Sequoia 13 (główna stacja nagraniowo-edycyjna)
 • MOTU Digital Performer 9
 • AVID Pro Tools 11
 • PRESONUS Studio One 4
 • STEINBERG WaveLab 9 (mastering)
 • MAGIX Cleaning Lab
 • MACKIE Traction
 • duży wybór wtyczek, w tym pakiet 61 pluginów WAVES

Diamond Bundle, iZotope Production Music Bundle, Altiverb.

INTERFEJSY, PRZEDWZMACNIACZE I KONTROLERY

 • 60-kanałowy interfejs RME UFX+ z cyfrowym mikserem TotalMix i obsługą MADI
 • 8-kanałowy interfejs MOTU 8M
 • 2-kanałowy interfejs MACKIE Black Jack
 • 8-kanałowy przedwzmacniacz RME Micstasy z kartami MADI – 2 sztuki (razem 16 kanałów)
 • 8-kanałowy przedwzmacniacz RME OctaMic XTC z systemem MADI – 2 sztuki (razem 16 kanałów)
 • 8-kanałowy przedwzmacniacz PreSonus Digimax D8
 • 16-kanałowy kontroler DAW PreSonus FaderPort 16
 • 8-kanałowy kontroler DAW PreSonus FaderPort 8 (do sesji mobilnych)

STOŁY MIKSERSKIE

 • cyfrowy mikser 32-kanałowy SOUNDCRAFT Si Performer 3
 • dwa analogowe stoły mikserskie SOUNDCRAFT Spirit 8

ODSŁUCH

 • monitory odsłuchowe aktywne APS AEON (para)
 • odsłuch pasywny YAMAHA E800 (para) ze wzmacniaczem YAMAHA E810
 • monitory odsłuchowe aktywne NEUMANN KH-120A (para)
 • monitory odsłuchowe TANNOY Reveal 402 (para)
 • monitory odsłuchowe GENELEC 8020B (para)
 • sterownik odsłuchowy MACKIE Big Knob Studio
 • słuchawki zamknięte AKG K-171 MK II – 2 sztuki
 • słuchawki zamknięte AKG K-271 MK II
 • słuchawki referencyjne otwarte AKG Q-701
 • słuchawki otwarte AKG K-141 MK II
 • słuchawki otwarte Beyerdynamic DT-990 PRO
 • słuchawki zamknięte Beyerdynamic DT-770 PRO (3 sztuki)
 • słuchawki zamknięte Audio-Technica ATH-T300 (10 sztuk)
 • słuchawki zamknięte PHILIPS SBC-HP195 (8 sztuk)
 • słuchawki zamknięte FOCAL Spirit Professional
 • wzmacniacz słuchawkowy 6-kanałowy ALTO z wyjściami na 18 słuchawek
 • wzmacniacz słuchawkowy 6-kanałowy PRESONUS HP60 z wyjściami na 12 słuchawek

REJESTRATORY

 • wielośladowy komputerowy system rejestracji na stacjach roboczych DAW MAGIX Sequoia, Pro Tools oraz MOTU Digital Performer 8
 • zapis równoległy (kopia bezpieczeństwa) na pamięci przenośnej pendrive – RME UFX+
 • wielośladowy rejestrator cyfrowy ADAT Alesis
 • rejestrator ZOOM H6 z kapsułą XY + MS
 • rejestrator cyfrowy MiniDisc Sony

URZĄDZENIA STUDYJNE I PERYFERYJNE

 • procesor efektowy ALESIS
 • konwerter sygnałów cyfrowych
 • odtwarzacz CD Yamaha E810
 • odtwarzacz DVD/BD/CD SONY BDP-S370
 • 50-metrowy przewód światłowodowy Duplex MADI ALVA – 3 sztuki
 • 1,5-metrowe przewody światłowodowe Duplex MADI – 4 sztuki
 • DI-Box – 6 sztuk
 • intercom, zestaw krótkofalówek MOTOROLA
 • System bezpiecznego transportu sprzętu oparty na skrzyniach typu flight case firm THON, EagleCases i PacoCases

STATYWY

 • wysokie statywy z extenderem i rozpórką mikrofonową regulowaną, o łącznej wysokości ponad 10 metrów, konstrukcja oparta na produktach firmy Manfrotto (2 zestawy)
 • wysokie statywy z rozpórką mikrofonową, konstrukcja oparta na produktach firmy Manfrotto. Wysokość do 3,70 metra (2 zestawy)
 • Athletic SA-MIC-10 z długim ramieniem i przeciwwagą (6 sztuk)
 • Athletic SA-MIC-5E (10 sztuk)
 • K&M 210/30 (18 sztuk)
 • konstrukcja GRACE DESIGN do mocowania mikrofonów w układzie: Surround 5, Decca Tree, AB

DO PRODUKCJI VIDEO

 • kamera 4K PANASONIC X-1000
 • kamera 4K (bezlusterkowiec) PANASONIC GH-4
  z optyką 12-35
 • kamera 4K (bezlusterkowiec) PANASONIC GH-5
  z optyką Leica 12-60
  (2 sztuki)
 • kamera sportowa 4K GoPro HERO 4
 • kamera fullHD SONY HDR-PJ810
 • stabilizator (gimbal) FeiYu Tech 2000 z podwójnym uchwytem
 • zestaw statywów do kamer
  (5 sztuk)
 • oświetlenie ledowe nakamerowe z regulacją
  temperatury barwy
 • lampy halogenowe z soczewką Fresnela i płynną
  regulacją mocy
  (2 sztuki)
 • system montażowo-edycyjny MAGIX Video PRO
 • zestaw bezprzewodowych mikrofonów lavalier („krawaciaki”)
 • mikrofon nakamerowy RODE
 • rejestrator ZOOM H6 z kapsułą XY + MS
 • akcesoria: akumulatory, karty pamięci itd.

UWAGA !!! Sprzęt studyjny nie jest przechowywany ani w siedzibie firmy w Rąbieniu, ani w siedzibie studia przy ul. Skorupki w Łodzi, lecz w zupełnie innej lokalizacji, pod ciągłym nadzorem ochrony.